Gå direkt till textinnehållet
Mekaniker arbetar med en motor hos RC Bil

Övriga tjänster

Vi släcker din tvåa

Fick du en anmärkning på din bil vid besiktningen? Gav polisens flygande inspektion på väg dig en 2:a? En tvåa är ett vedertaget begrepp som innebär att ditt fordon blivit underkänt och att det krävs en åtgärd i form av reparation och sedan ombesiktning inom en månad för att du inte ska få körförbud.

Ombesiktning

Spara tid och pengar – låt Autoexperten släcka din tvåa

Ta med besiktningsprotokollet så gör vi hela jobbet. Vi är ackrediterade av Swedac, vilket betyder att vi både får utföra reparationen och godkänna bilen till bilregistret, alltså släcka din tvåa. Du slipper lägga tid och extra pengar på att åka till bilbesiktningen för ombesiktning.

För att få släcka anmärkningar måste verkstaden vara kontrollerad och ackrediterad av Swedac. Du kan läsa mer om Swedac här.

Tänk på att vi bara kan släcka tvåor på reparationer vi själva utfört, inte sådant en privatperson åtgärdat. Vi hjälper dig gärna med en förbesiktning också.

Kontakta RC Bil AB

Tveka inte att kontakta oss med reparations- och servicefrågor när det gäller de vanligaste bilmärkena i Sverige.